20 Nov 2024

Vagyoni helyzet elemzés II.

Vagyoni helyzet elemzés II.

Eszközszerkezet vizsgálat (Forgóeszközök)

Az alábbi adatok rövid elemzésével megvizsgálhatjuk az adott vállalat forgóeszközeinek szerkezetét:

Vagyoni helyzet elemzése – eszközszerkezet

I. év

II. év

III. év

IV. év

V. év

 

 

 

 

 

 

Forgóeszközök részaránya

61,3%

58,4%

56,3%

59,8%

67,3%

Készletek aránya

24,6%

55,7%

52,8%

34,3%

26,4%

     Anyagok aránya

76,1%

66,5%

81,0%

75,4%

69,3%

     Áruk aránya

24,0%

33,5%

19,0%

24,6%

9,3%

Követelések aránya

25,3%

28,2%

38,7%

56,3%

58,4%

Érékpapírok aránya

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

0,0%

Pénzeszközök aránya

49,8%

16,2%

8,7%

9,3%

15,2%

Forrás adatok: Saját kalkuláció

Diagramm: Saját szerkesztés

Az adatok alapján a II. évben a készletek aránya megnőtt, azaz nagy arányú készletfelhalmozás történt. (Ezt az is alátámasztja, hogy -a teljes mérleget vizsgálva- párhuzamosan a bakszámlán lévő pénz megcsappant.)  Aztán a II. év után elkezdte csökkenteni a készleteit. A cég csak tartósan, hosszú távon tudta leépíteni a készletállományát, azon az áron hogy a pénzét nagyobb mértékben kötötte le a vevői kintlévőségekben. Azaz, a vevőinek nagyobb fizetési haladékot adott. Több pénzt köttött le a követelésekben.

Ha hosszabb a fizetési haladék többen vásárolnak, így a készletek leépülhetek az értékesítési forgalom pedig növekedhet ezzel arányosan pedig az árbevétel is. De ennek az a hátránya hogy a vevők később fizetnek ami jelentős kockázatot jelent. Így a pénzeszközei alacsony szinten maradtak végig a vizsgált időszakban, és a készletszint felduzzadásával egyenes arányban, megnőnek az anyagmozgatási és raktározási költségek.

DE! Kockázat csökkentés is meghúzdhat az adatok mögött pl. későbbi beszerzési ár növekedés elkerülése érdekében tarthat fenn magasabb anyagkészletet. Előre megpróbálhatjuk kivédeni az inflációs hatásokat azzal, hogy olcsóbban szerezzük be az anyagokat. De néhány iparágnál ez nem használható pl.: élelemiszeriparban ez nem lehetséges, mert romlandó termékekről van szó.         

Követelések:  előnyt jelent, hogy megnő a bevétel, de később jutunk a pénzünkhöz, valamint esetleg megnövekedhet a nem fizető vevők száma és magasabb lehet a kétes nem fizető vevők aránya, mert olyan vevőink is lehetnek akik nem lesznek érdekeltek a fizetésben.       

Azt is megtudhatjuk az adatokból hogy gyártó vagy szolgáltató vállalat adatait látjuk. Az első amit vizsgálnunk kell, hogy a késztermékeken van-e érték közölve, mert az azt jelenti, hogy van végtermék. Ha van késztermék és anyag is és akkor ez egy gyártó vállalat. Ha anyagok vannak de késztermék nincs akkor szolgáltat. DE! az is lehet, hogy azért nincsen késztermékek, mert azonnal kiszáltítja a gyártásból származó termékeit azaz szigorúan a vevői megrendelésekhez igazítja a gyártását.       

Értékpapírok: 0%-volt minden év dec. 31-én a vizsgált időszakban. DE! Pl. diszkont kincstárjegy: a diszkont (a névrérték alatti) áron vásároljuk meg és névértéken kajuk vissza, a kettő közötti különbség a kamat. Az értékpapíroksorból nem derül ki, hogy volt-e év közben értékpaírja ha meg szeretnénk vizsgálni, akkor a pénzügyi műveletek bevételénél kell megnéznünk az értékeket, mert ott kell kimutatni.             

Vissza