20 Sep 2024
A szabadság pénzbeli megváltása
A szabadság pénzbeli megváltása
A szabadságot pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehet – feltéve, ha addig a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki. A szabadságmegváltás tilalma valamennyi ki nem adott, így a munkaviszony megszűnésének évéből és a korábbi esztendőkről megmaradt szabadságra egyaránt vonatkozik.
A Munka Törvénykönyve szerint a munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani. Nincs jelentősége, hogy milyen jogcímen és milyen indokból szűnik meg a munkaviszony.
A szabadságmegváltás kötelező, de a munkaviszony megszűnéséig a feleknek lehetőségük van úgy dönteni, hogy inkább természetben adják ki, illetve veszik igénybe a még felhasználható szabadságot.
A Munka törvénykönyve rendelkezései szerint:
122. § (5) A szabadságot – a 125. §-ban foglaltakat kivéve – megváltani nem lehet.
125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – meg kell váltani.
A szabadságot pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehet.
Az Mt. 122. § (5) bekezdésének idézett szabálya valamennyi ki nem adott, így a munkaviszony megszűnésének évéből és a korábbi esztendőkről megmaradt szabadságra egyaránt vonatkozik. A szabadság idejére a munkavállalót távolléti díja illeti meg.
Hangsúlyozandó, e szabálytól, sem munka-, sem kollektív szerződés sem térhet el. Még akkor sem, ha a munkavállaló kifejezetten kéri, hogy – szorult anyagi helyzetére tekintettel – például az életkora alapján járó pótszabadságot kiadása helyett távolléti díjjal fizessék ki a részére.
Forrás: Adó Online