20 Nov 2024

1. Tervköltség számítás fajtái

1. Tervköltség számítás fajtái

A tervköltség számítás feladata: a vezetés támogatása, a döntésekhez nélkülözhetetlen információk biztosítása.

A tervköltség számítás taralma: olyan adatok halmaza, amely a korábbi döntéseket megváltoztathatják.

A tervköltség számítás célja: a ténylegesen várható költségek előrejelzése.

Költség számítások

1.      Teljes költség számítás: Rendszerében az összes költséget felosztjuk a költségviselőkre, a közvetlen és általános költségeket is elszámoljuk.

  1. Részköltség számítás: A költségeknél csak a közvetlen költségeket számoljuk el az egyes termékekre. A fedezet számítás logikáját követjük. A többi költséget nem osztjuk fel, egy összegben vesszük figyelembe.    

 Tervköltség számítás:

  1. Merev terv költség számítás: A költségeket nem osztjuk fel változó és fix költségekre és a kihasználtsági fokot sem vesszük figyelembe. Mivel a költségelőírások állandó tervkihasználási fokra vonatkoznak, így költségellenőrzés céljára nem alkalmas.

  2. Rugalmas tervköltség számítás: A költségeket fix és változó részre osztjuk és a kihasználtsági fokot is figyelembe vesszük a tervezésnél. A folyamatos költség elemzést az eltérés vizsgálattal ellenőrizhetjük. De az ellenőrzés érdekében ezt hozzáigazítjuk a mindenkori realizált tényleges kihasználtsági fokhoz.

 

Eltérés elemzése: Az eltérés elemzés feladata a tényadatok begyűjtése, a tervadatokkal való folyamatos összevetése és az esetleges eltérések okainak feltárása. Az elemzés célja a tervezési munka javítása, és a folyamatokba időben történő esetleges beavatkozás.

 

1. mennyiségi eltérések

2. ár eltérések (terv és tényleges árak különbsége)

3. egyéb eltérések

 

Az eltéréselemzés során összegyűjtött információikat a controller elemzi, és riportálja a döntéshozók felé, így ez is része a controlling ellenőrzés rendszernek.

Vissza