16 Jan 2025

Cégkapu létrehozása és az erre kötelezettek köre

2018. január 1-jétől változás következett be a közigazgatásban, ugyanis az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvényben az állam minden magyarországi szervezetnek, ami gazdasági tevékenységet folytat, kötelezővé tette a cégkapu-tárhely létrehozását és használatát. Cikkünkben összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

2018. január 1-jétől változás következett be a közigazgatásban, ugyanis az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvényben az állam minden magyarországi szervezetnek, ami gazdasági tevékenységet folytat, kötelezővé tette a cégkapu-tárhely létrehozását és használatát. Cikkünkben összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A felület az állandó kapcsolattartás, elérhetőség biztosítása és dokumentumküldés kapcsán került bevezetésre, hogy egy hiteles, megbízható és egységes felületen folyjon az interakció. Ezzel egyrészt a papíralapú ügyintézéstől elbúcsúzhatunk a közigazgatásban, valamint a hivatalos levelezés számottevően egyszerűbbé válik.

Az állammal való kommunikációt jelentősen megkönnyítette a platform bevezetése, mivel nemcsak a kapcsolattartást, hanem azáltal, hogy szükséges az állami felületen történő regisztráció, a cégkapu egy nyilvántartást is megtestesít. A szolgáltatás elérhető számítógépen és mobiltelefonon is, nagy szabadságot biztosítva a felhasználónak.

A cégkapu regisztrációhoz szükséges lépések

A cégkapun (https://tarhely.gov.hu/ckp-regisztracio/tajekoztato.html) magyar és azon külföldi szervezetek regisztrálhatnak, amelyek tevékenységüket Magyarországon (is) folytatják valamilyen formában. A külföldi székhelyű cégek nem jogosultak fiókot létrehozni saját maguknak, ám fióktelepjeiknek és leányvállalataiknak kötelesek. A folyamatot a cég törvényes képviselője vagy meghatalmazottja, majd azt követően a későbbiekben a tárhely kezelését ő vagy az általa regisztrált ügykezelők végzik.

Ahhoz, hogy a felhasználó sikeresen regisztrálni tudjon a cégkapu-felületre, szüksége lesz egy ügyfélkapu-fiókra az azonosítás végett, illetve cégének szerepelnie kell a cégnyilvántartásban, hogy a szolgáltatást igénybe vehesse. Ha a cég még bejegyzés alatt áll, meg kell várni az eljárás végét, különben nem lesz sikeres a cégkapu-regisztrációs folyamat.

Amint megnyitjuk a fenti linken elérhető oldalt, és azonosítottuk magunkat, választanunk kell a „cégjegyzékben szereplő gazdálkodó szervezet” és az „egyéb gazdálkodó szervezet” lehetőségek közül. Ha a cégnyilvántartásban regisztrált felhasználóról van szó, az első opciót kell választani, mivel az utóbbi speciális esetekre vonatkozik, például egy civil szervezetre. Ezt követően megindul az űrlapos regisztráció.

A következő oldalon kell beírnia a felhasználónak a szükséges adatokat, így a cég adószámát, a létrehozott cégkapus e-mail-címet és be kell jelölni a képviseletre való jogosultságot jelző rubrikát. (Itt jelezzük, hogy abban az esetben, ha együttes képviseletet gyakorol a regisztráló fél, a regisztrációs folyamatot az együttes képviseleti jogosultsággal rendelkező másik félnek is el kell majd végeznie, jóváhagyó jelleggel.)

A következő lépésben a cégképviselő adatait kell ellenőriznünk. Van lehetőségünk arra, hogy meghatalmazással éljünk a regisztrációs eljárásban, azaz további cégkapumegbízottat is kijelölhetünk. Ehhez csak az általános személyes adatokat kell megadnunk, mint a születési hely, idő stb. Ezután jóváhagyhatjuk a cégkapus e-mail-cím bejegyzését a Rendelkezési Nyilvántartásba (RNY) is. Mivel ez kötelező, ezért figyeljünk, hogy az erre vonatkozó rubrika be legyen pipálva, hogy megtörténjen az automatikus bejelentés. Abban az esetben, ha mégse szeretnénk bejelenteni a cégünket az RNY-rendszerbe, a közhiteles nyilvántartásba kell ezt megtennünk. Ha mégis pótolnánk az RNY-be való bejelentést, azt megtehetjük a regisztrációs alkalmazáson keresztül adatmódosítás benyújtásával.

Ha ezeket mind elvégezzük, a rendszer tájékoztat minket a folyamat sikerességéről. Ilyenkor a képernyő jobb alsó sarkában található „Visszaigazolás letöltése” gombra kattintva tudjuk a regisztrációt igazoló, hiteles pdf-et letölteni. Ügyfélkapuval rendelkező felhasználók erre a tárhelyükre is megkapják a visszaigazolást. A dokumentumot mindenképpen meg kell őriznie a felhasználónak, hogy a későbbiekben igazolni tudja a hatóságoknak a cég regisztrációjának hitelességét.

Összegzés

A fentiek alapján látható, hogy a regisztrációs folyamat egy viszonylag egyszerűen teljesíthető folyamat, ami megfelelő előkészület esetén egy pár perc alatt teljesíthető.

 Adózóna

Vissza